1947/2016
Damearmbåndsur af 14 kt. guld med integreret lænke. Mekanisk værk med manuelt optræk. Gylden urskive med forgyldte visere og timemarkører. Vægt ca. 39,5 g. Omkreds ca. 16,5 cm. Urets B. 20 mm. 1960'erne.
Fremstår med alders- og brugsspor. Uret virker, men der garanteres ikke for funktionaliteten.
Armbåndsure, 20. november 2019
Vurdering
Hammerslag