Christian Blache (f. Aarhus 1838, d. København 1920)
Studie af en blond hollandsk dreng med hænderne i lommen. Usigneret. Betegnet på bagsiden og attesteret “Malet af min far” af kunstnerens datter. Bly og olie på malepap. 31×18.
På bagsiden attesteret og betegnet af kunstnerens datter, Lise Blache, som skriver at værket er udført af hendes far på en rejse til Holland.
Mindre retoucheringer. Minimale retoucheringer og krakeleringer. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 3. august 2020
16 bud