2442/835
Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)
“Ravenna”. Seks stole med stel af mahogni, betrukket med lyst brunt skind. Model 7497. Formgivet 1948. Udført og mærket hos Rud. Rasmussens snedkerier. (6)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Senere ombetrukket.
Vurdering
1052756 |