842/​158

Johan Thomas Lundbye (f. Kalundborg 1818, d. Bedsted 1848)

Erhvervet af The Metropolitan Museum of Art i september 2013.

“Lundbye selv, siddende ved en Stendysse”. Foroven på tegningen citat af den tyske digter Novalis (pseudonym for Friedrich von Hardenberg (1772–1801)): "O, einsam ist (steht) und tief betrübt, wer heiss und fromm die Vorzeit liebt. Sign. monogram 25 Febr 1844. Pen og tusch på papir monteret på papir. Bladstørrelse 17×21,5.

Litteratur: Karl Madsen, “J. Th. Lundbyes Dagbogsoptegnelser i udtog”, 1918 afbildet s. 5.

Proveniens: Museumsdirektør Karl Madsen, dennes dødsboauktion Winkel & Magnussen 237, 1938 nr. 162. Boet efter Johan and Randi Dæhnfeldt.

Ældre malerier og tegninger, 17. september 2013

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

70.000 DKK