917/552
Peter Ilsted (f. Sakskøbing 1861, d. København 1933)
“En Skjærmydsel”. Interiør fra en dagligstue med to piger, der har haft et skænderi. Sign. Peter Ilsted 1890. Olie på lærred. 72×66.
Udstillet: Charlottenborg 1890 nr. 204.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 763, 2006 nr. 2052.
Malerier og tegninger, 6. december 2023
Vurdering
Hammerslag