2041/273
Kinesisk “mønt” af udskåret hvid jade med bogstaver for treasure og virtue, modsatte side med føniks og drage, samt rund skæring med bevægeligt langtlivs tegn. Diam 4,5–4,5 cm. Stand til mønt. (2)
Proveniens: Efterkommere af Poul Laursen (1910–1983), som var direktør i Store Nordiske Telegraf-Selskab og udstationeret i Shanghai fra 1947–1951 sammen med sin hustru Trine Laursen.
minmale afslag på mønten
Ældre malerier, møbler og varia, 5. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag
27 bud