Johannes Hedegaard (f. Helsingør 1915, d. 1999)
Vægrelief af stentøj modelleret med tyrefægterscene i relief. Dekoreret med okseblodsglasur. Sign. Hedegaard 52. Unik. Forsynet med metalbeslag til vægophæng. 68×50.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 18. december 2018