Karl Isakson (f. Stockholm 1878, d. København 1922)
Sommerlandskab, Svaneke, Bornholm, 1918. Olie på lærred. 56×70.
Litteratur: Brita Hvas: “Karl Isakson, ett liv i kunst”, 1989, gengivet helsides i farver side 217. Udstillet: “Karl Isakson”, Moderna Museet, Stockholm, 2004. Proveniens: “Höstauktionen”, Bukowskis Auktioner, Stockholm, 1977, kat. nr. 68, gengivet i kataloget. Proveniens: Alf Holms samling, Sverige, derefter nedarvet i familien.
Malerier, skulpturer og lydoptagelse med John Lennon, 28. september 2021