1433/705
Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)
Armstol med stel af mahogni. Sæde og ryg betrukket med sort skind. Model 3758A. Udført hos Rud Rasmussen snedkerier.
Skind med brugsslitage, herunder krakeleringer og mærker. Kedder med defekter.
Moderne kunst og design, 12. august 2014
Vurdering
Hammerslag
16 bud