Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
Sjælden fritstående tre-pers sofa opsat på profilerede ben af mahogni. Sider, sæde samt ryg betrukket med gul uld. Formgivet 1945. Udført ca. 1945 hos snedkermester Johannes Hansen. L. 200.
Model præsenteret på Københavns Snedkerlaugs 19. udstilling på Kunstindustrimuseet den 28. sept.-14. okt. 1945. Litteratur: Grete Jalk [red.] “Dansk Møbelkunst gennem 40 aar”, bd. 2, s. 260–261.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 14. maj 2024
17 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||