Einar Wegener/Lili Elbe (f. Vejle 1882, d. Dresden 1931)
Haveparti, Versailles. Usign. Betegnet på bagsiden. Olie på plade. 26×34,5.
Proveniens: Tidligere købt hos Lauritz.com (2018) med proveniensen - Givet af kunstneren til forfatteren Otto Rung (1874–1945), som Wegener tidligere havde portrætteret. Otto Rung har senere givet værket til rekvirentens morfar og derefter nedarvet.
Original stand.
Moderne kunst og design, 10. september 2024