870/​133

Barok fad af forgyldt sølv, rigt drevet, spejl med hav med poseidon, neride ridende på delfin, svaner og antagelig Amfitrite, fliget fane med kerubhoveder og grotesker. Fremstår ustemplet. Ca. 1625–1650. Antagelig Augsburg eller Hamborg. Vægt 1694 gr. L. 52 cm.

.

Varia, møbler og tæpper, 1. marts 2017

Vur­dering

60.000–80.000 DKK

Hammerslag