Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“Ry 8”. Tre bogreoler af eg, med i alt elleve flytbare og tre faste hylder, sokler af teak. Designet 1952. Udført hos Ry Møbler. To stemplet. Hver reol H. 180,5. B. 100. D. 33,5. (3)
Litteratur: Katalog fra Ry Møbler/Salesco 1959.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Overfladeridser og mærker. Huller i bagbeklædninger fra ledningsgennemføringer. Den ene sektion har et udstandset hul i bundhylden på ca. 10×30 mm. En løst hyldebærer mangler.
Moderne kunst og design, 19. juni 2018