Dansk officerssabel omkring 1800 monteret i forgyldt messing i skede. Grebet af stigbøjletype har raupe på knappen, antik hjelm og sværd på parerbøjlen, krydsfilet greb i ibenholt, ovale skedefjedre med løvemaske på den ene, ca. 74 cm. lang enægget klinge med bred hulslibning på begge sider dekoreret med det lille danske rigsvåben og elefantsordenens kæde i sort læderskede med tre store forgyldte messingbeslag, der dækker næsten hele skeden. (1)
Proveniens: Joachim Godske Wedell-Wedellsborg 1785–1860.
Klingen er plettet og tæret på nederste halvdel. Skedens læder krakkeleret. Forgyldningen delvist afslidt på greb og skedebeslag.
Varia, 30. marts 2017
12 bud