2023/​852

Torsten Thorup

Udstillingsbord af wengé. Top med glas og aftagelig top. Sider med skuffer. Udført for Georg Jensen. H. 76. L./B. 120.

Nøgle medfølger.

Bordet blev udført til Georg Jensens Flagship stores i Danmark, USA, Japan og Sverige, hvor der var bestikafdelinger.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og kantafslag på profileringer på skuffer. Nogle manglende indvendiger lister. En skuffer binder.

Moderne kunst og design, 2. juni 2020

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

16.000 DKK

20 bud

16.000 DKK
(Autobud) 15.500 DKK
15.000 DKK
(Autobud) 14.500 DKK
14.000 DKK
(Autobud) 13.500 DKK
13.000 DKK
(Autobud) 12.500 DKK
12.000 DKK
(Autobud) 11.500 DKK
11.000 DKK
(Autobud) 10.500 DKK
10.000 DKK
(Autobud) 7.500 DKK
7.000 DKK
(Autobud) 6.500 DKK
6.000 DKK
(Autobud) 4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK