2023/852
Udstillingsbord af wengé. Top med glas og aftagelig top. Sider med skuffer. Udført for Georg Jensen. H. 76. L./B. 120.
Nøgle medfølger.
Bordet blev udført til Georg Jensens Flagship stores i Danmark, USA, Japan og Sverige, hvor der var bestikafdelinger.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og kantafslag på profileringer på skuffer. Nogle manglende indvendiger lister. En skuffer binder.
Moderne kunst og design, 2. juni 2020
Vurdering
Hammerslag
20 bud