1418/​835

Eva Stæhr-Nielsen m.fl. (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)

Edith Sonne m.fl. (f. 1910, d. 1993)

Erik Rahr m.fl. (f. Odense 1900, d. Ibiza 1962)

En samling stentøj bestående af vase dekoreret med grågrøn glasur og askebæger dekoreret med turkis glasur, sign. E.St.N., oval skål dekoreret med turkis glasur, sign. Sonne, tobakskrukke dekoreret med brun glasur, sign. E.R., vase dekoreret med blå glasur, sign. V, askebæger dekoreret med brun glasur og relief samt mindre skål dekoreret med fugleægglasur. Alle udført og stemplet hos Saxbo. H. 4,5–14,5. (7)

Tobakskrukke med afslag på låg og gennemgående hårrevne på krukke, lille skål med fugleægglasur med større reparation.

Moderne kunst og design, 29. april 2014

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.550 DKK

1.550 DKK
1.500 DKK