2043/591
Bing & Grøndahls Porcelænsfabrik
Lille cirkulær skål af stentøj. Udvendigt dekoreret med hvid, lyseblå og brun krystalglasur med grønne elementer. Indvendigt med mat rødbrun glasur. Sign. monogram, 332. Udført og stemplet hos Bing & Grøndahl. H. 8,2. Diam. 12.
Almindelig brugspatina.
Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag