911/​158

Georg Seligmann (f. København 1866, d. Montebello, Helsingør 1924)

Trompe l'oeil af relieffet af Bertel Thorvaldsens “Hebe rækker Ganymedes kande og skål”. Sign. G. Seligmann eft. Thorvaldsen April 1910. Olie på lærred. 49×46.

Udstillet: Winkel & Magnussen, København, “Malerier og studier af Georg Seligmann”, 1910 nr. 33.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 732, 2004 nr. 1582, afb. s. 169.

Relieffet af Thorvaldsen er fra 1833 (Thorvaldsens Museum inv. nr. A351).

Ældre malerier og tegninger, 29. november 2022

Vur­dering

25.000–35.000 DKK

Hammerslag

20.000 DKK