2044/556
Kay Bojesen (f. København 1886, d. Gentofte 1958)
Stor abe af teak og limbatræ, bevægeligt hoved, arme og ben. Stemplet Kay Bojesen, Denmark, Copyright. Udført hos Rosendahl. H. 46.
Få overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 27. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag