2044/​556

Kay Bojesen (f. København 1886, d. Gentofte 1958)

Stor abe af teak og limbatræ, bevægeligt hoved, arme og ben. Stemplet Kay Bojesen, Denmark, Copyright. Udført hos Rosendahl. H. 46.

Få overfladeridser og mærker.

Moderne kunst og design, 27. oktober 2020

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

7.500 DKK

7.500 DKK
(Autobud) 7.000 DKK
7.000 DKK
6.500 DKK
6.000 DKK
5.500 DKK
5.000 DKK