1904/​1519

“Delt Lilje” stort bestik af sølv. Frigast med flere, København 20. årh. Vægt ekskl. dele med stål 5607 gr. (150)

Bestående af: 11 middagsgafler, 12 middagsskeer, 12 frokostknive, 12 frokostgafler, 5 dessertskeer, 17 dessertskeer, 14 fiskeknive, 13 fiskegafler, 12 bouillon skeer, 12 kagegafler, 12 teskeer, 6 pålægsgafler, 2 diverse syltetøjsskeer, 1 sauceske, 2 diverse smørskeer, 1 lagkagekniv, 2 diverse serveringsskeer, 2 diverse spader, 2 saltskeer.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Enkelte dele med minimale ir mærker. Største serveringsske-laf med misfarvning

Varia, 24. januar 2019

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

11.000 DKK

11.000 DKK
(Autobud) 10.500 DKK
10.000 DKK
(Autobud) 9.500 DKK
9.000 DKK
8.500 DKK