921/​380

Sven Havsteen-Mikkelsen (f. Argentina 1912, d. Ærøskøbing 1999)

“Julenat”, 1980erne. Sign. S. Havsteen. Olie på lærred. 195×130. Indrammet i håndforgyldt ramme.

Forstudie til altertavle. Motivet indgår i altertavlerne i Naur Kirke ved Holstebro (1986), Todbjerg Kirke ved Aarhus (1979) og i Haarby Kirke ved Faaborg (1976).

Litteratur: Mikael Wivel: “Sven Havsteen-Mikkelsen. Det kristne spor”, 2004, gengivet side 47.

God original stand.

Vur­dering

60.000–75.000 DKK

Hammerslag

Ikke solgt. Forespørgsel