2414/113
Fransk empire kaminur af forgyldt bronze, skive af hvid emalje med sorte romertal. 19. årh.s begyndelse. H. 42. B. 30. 12.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Pendul og Optræksnøgle medfølger. Reparation og afslag på skiven omkring optrækshullerne. Kandens hank på toppen af uret har været knækket af og er limet på, reparationen er synlig.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. april 2024
Vurdering
Hammerslag