1946/​315

Ashanti høvdingestol af udskåret og patineret træ. Ghana. 20. årh. H. 26. L. 42. B. 23.

Proveniens: Dansk/Schweizisk privatsamling. Erhvervet under ophold i Vestafrika i perioden 1962–68.

Brugsspor. Enkelte revner i træet.

Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK

2.000 DKK