1946/315
Ashanti høvdingestol af udskåret og patineret træ. Ghana. 20. årh. H. 26. L. 42. B. 23.
Proveniens: Dansk/Schweizisk privatsamling. Erhvervet under ophold i Vestafrika i perioden 1962–68.
Brugsspor. Enkelte revner i træet.
Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019
Vurdering
Hammerslag