2435/513
Lænestol med ben af bejdset bøg. Sæde, sider og dybthæftet ryg betrukket med grøn plys. Model 1669. Udført hos Fritz Hansen, 1940'erne.
Litteratur:
Fritz Hansen katalog 1942, side 17
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Mindre finérstykke limet på et bagben. Betræk med slitage, let flosset.
Vurdering