2435/​513

Fritz Hansen

Lænestol med ben af bejdset bøg. Sæde, sider og dybthæftet ryg betrukket med grøn plys. Model 1669. Udført hos Fritz Hansen, 1940'erne.

Litteratur:

Fritz Hansen katalog 1942, side 17

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Mindre finérstykke limet på et bagben. Betræk med slitage, let flosset.

I Lyngby
Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?