2004/​959

Ernst Kühn (f. København 1890, d. Gentofte 1948)

Unik tre pers. sofa med ben af mahogni. Sæde, sider og ryg betrukket med grønt plys. Udført hos Normina A/S. H. 73. L. 223. D. 88.

Sofaen blev udført som en del af indretningen til “Villa Koux”, i Hellerup, som Ernst Kühn, i 1935, forestod opførslen og indretningen af for direktøren for Henkel i Danmark Edvard Koux. Indretningen var efter danske forhold udført i en usædvanlig luksuriøs og ekstravagant stil.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Betræk ujævn falmet. Nogle defekte syninger og minimalt hul i ene armlæn. Fjedre og stof under sæde bløde og med defekter.

Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

48.000 DKK

33 bud

48.000 DKK
(Autobud) 46.000 DKK
46.000 DKK
(Autobud) 44.000 DKK
42.000 DKK
(Autobud) 40.000 DKK
38.000 DKK
29.000 DKK
(Autobud) 28.000 DKK
27.000 DKK
25.000 DKK
24.000 DKK
(Autobud) 23.000 DKK
22.000 DKK
11.500 DKK
11.000 DKK
10.500 DKK
(Autobud) 10.000 DKK
10.000 DKK
(Autobud) 9.500 DKK
9.000 DKK
(Autobud) 8.500 DKK
8.000 DKK
(Autobud) 7.000 DKK
6.500 DKK
(Autobud) 6.000 DKK
5.500 DKK
(Autobud) 5.000 DKK
4.800 DKK
(Autobud) 4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK