Ernst Kühn (f. København 1890, d. Gentofte 1948)
Unik tre pers. sofa med ben af mahogni. Sæde, sider og ryg betrukket med grønt plys. Udført hos Normina A/S. H. 73. L. 223. D. 88.
Sofaen blev udført som en del af indretningen til “Villa Koux”, i Hellerup, som Ernst Kühn, i 1935, forestod opførslen og indretningen af for direktøren for Henkel i Danmark Edvard Koux. Indretningen var efter danske forhold udført i en usædvanlig luksuriøs og ekstravagant stil.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Betræk ujævn falmet. Nogle defekte syninger og minimalt hul i ene armlæn. Fjedre og stof under sæde bløde og med defekter.
Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020
33 bud