Michael Ancher (f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)
“Fangsten deles”. Fiskere på Skagen strand. Sign. Michael Ancher 1884. Olie på træ. 49×89.
Tegnet studie (dateret 1884) til nærværende maleri er gengivet i M. Galschiøts Danmarkstopografi samt hos Elisabeth Fabritius, “Michael Ancher og det moderne gennembrud 1880–1890”, 1999 s. 179.
Udstillet: ARKEN, “Skagensmalerne - i nyt lys”, 2008 nr. 17, afb. s. 79.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 757, 2006 nr. 1101, ill.p. 9. Louis Nielsens samling (2008).
Nordisk Lys – kunstnerkolonien på Skagen, 10. juni 2024