849/​110

L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)

“Sommerdag ved Greve Strand. Solskin. Blaa Himmel og blaat Vand”. Sign. L. A. Ring 1911. Olie på lærred. 29×35.

H. Chr. Christensens fortegnelse over L. A. Rings malerier nr. 682.

Udstillet: Winkel & Magnussen, “L. A. Ring”, november 1911.

Malerier og skulpturer, 10. juni 2014

Vur­dering

25.000 DKK

Hammerslag

60.000 DKK