2435/​917

Peter Hvidt (f. København 1916, d. sst. 1986)

Sjælden armstol af mahogni. Sæde og ryg betrukket med brunt skind. Antageligt udført hos snedkermester Thorald Madsen, 1940'erne.

Proveniens: Peter Hvidts egen stol, sidenhen nedarvet i familien.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Senere ombetrukket. Træ ujævnt falmet.

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

7.500 DKK

12 bud

890462 7.500 DKK
805843 7.000 DKK
890462 6.500 DKK
805843 6.000 DKK
890462 (Autobud) 5.500 DKK
805843 5.500 DKK
890462 (Autobud) 5.000 DKK
1003347 4.800 DKK
890462 (Autobud) 4.600 DKK
1003347 4.400 DKK
890462 4.200 DKK
118079 4.000 DKK