2412/​250

Stephan Abel Sinding (f. Trondheim 1846, d. Paris 1922)

Buste af terrakotta i form af den italienske forfatter Dante Alighieri. Sign. Stephan Sinding 1892. Stemplet L. P. Jørgensen, Eneret. H. 25.

Indvendig med større optørringsrevne.

Ældre malerier, møbler og varia, 18. marts 2024

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK