1841/9685
Sven Palmqvist (f. 1906, d. 1984)
“Kantara”. Tre skåle af hhv. rosa, lyseblåt samt jadegrønt glas. Alle dele sign. Udført ca. 1945 hos Orrefors, Sverige. H. 4,5–7,5. Diam. 16/17/23,5. (3)
Almindelig brugspatina, herunder lette overfladerridser.
Torben Sørensens glassamling, 9. oktober 2018
Vurdering
Hammerslag
13 bud