2411/​728

Edith Sonne (f. 1910, d. 1993)

Saxbo

To vaser af stentøj, den ene modelleret i firkantet form med rund mundig, den anden med indridset kanin-dekor. Dekoreret med hhv. rødbrun og grå glasur, og brun glasur. Firkantet vase sign. Sonne. Udført og stemplet hos Saxbo, hhv. Denmark og Danmark. Vase med kanindekor stemplet med modelnr. 52. Udført hhv. 1950–1968 og 1937–1949. H. 12 og 14,3. Diam. 11 og 10,9. (2)

Proveniens: Tidligere ansat ved Saxbo.

Dette værk er en del af vores tema: Kunstens kvindelige pionerer 1850-1950

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Vase med kanindekor med sprængte glasurbobler samt afslag på fodrand.

Moderne kunst og design, 12. marts 2024

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK

2.000 DKK