Poul S. Christiansen (f. Hundevad 1855, d. København 1933)
Udsigt over Arnodalen, Italien. Sign. monogram 1921. Olie på lærred. 63×75
Litteratur: S. Danneskjold-Samsøe: “Maleren Poul S. Christiansen”, København, 1935, nr. 513. Udstillet: Den Frie, København, 1922, kat. nr. 26. Proveniens: Direktør H. Gether.
Moderne kunst og design, 26. september 2017