861/63
Ferdinand Richardt (f. Brede 1819, d. Oakland, Californien 1895)
“Prospect af Skamby Kirke i Fyen”. Sign. F. Richardt 1850. Olie på lærred. 59×71.
Udstillet: Charlottenborg 1851 nr. 173.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 164, 1964 nr. 131A.
Malerier, 24. november 2015
Vurdering
Hammerslag