Viggo Pedersen (f. København 1854, d. Roskilde 1926)
Vaskekoner hænger tøj op ved en søbred. Sign. på udstillingsetiket på blændrammen Viggo Pedersen. Olie på lærred. 63×82. I samtidig ramme.
Mindre krakeleringer og retoucheringer. Enkelte minimale afskalninger. Lærred bør strammes let op.
Ældre malerier og møbler, 24. september 2018
16 bud