J.H. Schlegel (f. 1726, d. 1780, German-born Danish historian)
Geschichte der Kønige von Dänemark aus dem Oldenburgischen Stamme. 2 bd. Kbh: Niels Møller 1769. Folio. Bd.1 komplet med 6 kobbere af de første oldenburgske konger, bd. II mangler kobberstik af kronprinsen. Kobberstik af Chr. IV er indsat fra et andet eksemplar (let koloreret.) Indb. i 2 samt. spejlbind (at bindene er udført af Wilhelmi kan kun støttes af et indlagt notat fra P. Hauge.) (2)
Proveniens: Med superexlibris for Handels- kontoristforeningen, exlibris for Paul Hauge, herefter bogsamler og Æresmedlem i Dansk Bibliofilklub, Flemming Erik Pedersen (1931–2020).
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: books@bruun-rasmussen.dk
Bøger og manuskripter, 16. september 2020