1636/903
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-4,5/3,5”. Standerlampe med stel af forkromet metal, mellemskærm af flerlags opalglas. Udført hos Louis Poulsen. H. 128.
Top præget serienr. 11639.
Fod med ridser samt bule ca. 5 mm. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Under- og overskærm mangler. Almindelig brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Top med slør.
Moderne kunst og design, 6. september 2016
Vurdering
Hammerslag
24 bud