Anton Melbye (f. København 1818, d. Paris 1875)
Sejlskibe på havet. Usigneret. Pen og vandfarve på papir. Bladstørrelse 156×203 mm. Uindrammet.
Proveniens: Benjamin Wolff (1790–1866) (Lugt 420). Herefter nedarvet i familien og solgt Bruun Rasmussen auktion 1848, 2018 nr. 8701.
Monteret i passepartout. Papiret er svagt gulnet.
Ældre malerier, møbler og varia, 28. juni 2021
11 bud