1951/34
Georg Emil Libert (f. København 1820, d. sst. 1908)
Bornholmsk landskab med udsigt til Hammershus. Sign. G. Emil Libert 87. Olie på lærred. 45×64.
Udstillet: Charlottenborg, 1888, nr. 177.
Behov for let overfladerensning. Enkelte mindre afskalninger. Enkelt mindre retouchering. Lærred bør strammes op.
Ældre malerier, møbler og varia (udskudt), 23. december 2019
Vurdering
Hammerslag