1314/851
Wilhelm Kåge (f. Stockholm 1889, d. 1960)
“Argenta”. Skrin af lertøj, låg med forsølvet motiv af liggende kvinde. Indvendigt ligeledes med sølvmotiver. Udført og sign. hos Gustavsberg, Sverige. H. 4,5. B. 9,4. L. 14,2.
Almindelig brugspatina.
Moderne kunst og design, 2. april 2013
Vurdering
Hammerslag