Lommeur med spindelgang, i dobbeltkasse af sterlingsølv, hvid skive med romertal og indre kalenderkrans, forgyldt værk, signeret Thos Brass, Guildford, serienr. 381. Indre og yder kasse stemplet med årsbogstav for London 1788, mestermærke IT. Vægt i alt 169 g. Kassediam. 51/60 mm.
Proveniens: Privat samling
Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Skive med hårrevne mellem kl. 12 og 13. Stamme med reparationer. Glas med enkelte små kantafslag. Inderste bagkasse graveret med initialerne JS. Ydre kasse med slidt tryk-knap. Nøgle medfølger.
En privat samling lommeure, 6. december 2021