2149/​9026

Lommeur med spindelgang, i dobbeltkasse af sterlingsølv, hvid skive med romertal og indre kalenderkrans, forgyldt værk, signeret Thos Brass, Guildford, serienr. 381. Indre og yder kasse stemplet med årsbogstav for London 1788, mestermærke IT. Vægt i alt 169 g. Kassediam. 51/60 mm.

Proveniens: Privat samling

Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Skive med hårrevne mellem kl. 12 og 13. Stamme med reparationer. Glas med enkelte små kantafslag. Inderste bagkasse graveret med initialerne JS. Ydre kasse med slidt tryk-knap. Nøgle medfølger.

En privat samling lommeure, 6. december 2021

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.900 DKK

1.900 DKK
(Autobud) 1.850 DKK
1.800 DKK
1.150 DKK
1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK