2415/​920

Kurt Østervig (f. 1912, d. 1986)

Et sæt på otte stole af egetræ, kopstykker af teaktræ, sæder betrukket med sort læder. Udført hos Randers Møbelværk. (8)

Præsenteret på “Købestævnet” i Fredericia 1953.

Litteratur: “Møbler” nr. 6, 1953. På side 21 er afbildet en armstol af samme model.

Fremstår i god stand med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Enkelte pletter på sæder.

Moderne kunst og design, 9. april 2024

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK

7.000 DKK