2415/920
Kurt Østervig (f. 1912, d. 1986)
Et sæt på otte stole af egetræ, kopstykker af teaktræ, sæder betrukket med sort læder. Udført hos Randers Møbelværk. (8)
Præsenteret på “Købestævnet” i Fredericia 1953.
Litteratur: “Møbler” nr. 6, 1953. På side 21 er afbildet en armstol af samme model.
Fremstår i god stand med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Enkelte pletter på sæder.
Moderne kunst og design, 9. april 2024
Vurdering
Hammerslag