1627/28
Heinrich E. C. Wenck (f. Aarhus 1851, d. 1936)
Par armstole af mahogni, svungen ryg og armlæn, drejede forben afsluttet på hjul af messing. Ca. 1910. (2)
Brugsslitage. Ridser og mærker. Revner i træet. Løs i samlingerne.
Ældre malerier og møbler, 4. juli 2016
Vurdering
Hammerslag