1836/​6000

KØSTERS MOTORBOGHANDEL

Historisk boghandel med en bogbestand på over 130.000 bind (fordelt på 60.000 titler) + ca. 11.000 elektroniske PDF-manualer omhandlende motorlitteratur til en samlet vurdering på ca. 7,5 millioner (baseret på uvildig rapport udarbejdet af konsulentfirma på sælgers bestilling i 2013). Samlingen, der er skandinaviens største og én af verdens fem største samlinger af motorlitteratur, omhandler alle former for motorlitteratur til biler, både, knallerter, scootere, traktorer, lastbiler, stationære motorer medvidere, herunder instruktionsbøger, værkstedsmanualer, reservedelskataloger, bøger (både skøn- og faglitterære), magasiner og tidsskrifter samt elektroniske bøger. Samlingen strækker sig tidsmæssigt fra slutningen af 1880’erne frem til i dag. Størstedelen af publikationerne fordeler sig bredt over det 20. årh. og er på engelsk/amerikansk, tysk og svensk, ca. 1/4 på dansk. Samlingens eksemplarer er primært i originale omslag. Omkring 5000 bind er dog scanningseksemplarer og derfor med opskåret ryg.

Samlingen omfatter endvidere en række sjældne originale, tidlige publikationer indenfor instruktionsbøger og værkstedsmanualer/reservedelskataloger bl.a. fra flg. mærker: Albert, Alfa Romeo, Adler, Allard, Alvis, Armstrong Siddeley, Aston Martin, Auburn, Bayliss Thomas, Berliet, Bentley, BMW, Brennabor, Cadillac V16, Chandler, Chwrolet, Citroën SM, Daimler, De Soto, Delage, De tomasa, Duesenberg, Durant, Ferrari, Fiat 501, FSO, Glas, Gotha, Hansa, Haynes Car, Humber, Kaiser-Frazer, Lamborghini Diablo, Langonda, Lee Francis, Locomobile, Massey Fergusom, Matra, Mercedes, Mini Cooper, Motokov, Nimbus, Norton, Packard, Pannonoa, Pierce-Arrow, Porsche, Riley, Rolls Royce, Singer, SS (Jaguar), Studebaker, Stutz, Talbot (den oprindelige), Tatraplan Dixie, Triumph, Vespa, Volvo 445, Westinghouse og Wolseley.

Alle bøgerne befinder sig i butikkens nuværende lokaler i Risskov ved Århus og fylder samlet omkring 1000 hyldemeter.

Der er stillet køber mulighed for overtagelse af lejemål (425 m2), såfremt man ønsker at drive boghandelen videre på adressen.

Da Køsters Motorboghandel genoptrykker bøger på stedet og på bestilling, eksisterer der en aftale om leasing af printere. Denne aftale kan overtages, ifald boghandelen videreføres.

Køsters Motorboghandel har ligeledes en aftale om leje af hjemmeside. Ønsker køber at videreføre boghandelen, kan denne aftale ligeledes overtages. Alternativt kan data trækkes ud og overleveres elektronisk til køber.

Følgende inventar indgår: Alle reoler i butik, kontor og lager, 3 hæve/sænke borde, pengeskab, div. vogne og kontorstole, elektrisk skæremaskine, hulle- og indbindingsmaskiner, elektrisk og manuel. Div. computere, en monitor, sort/hvid Brother laserprinter, HP Officejet Printer, Brother Farve laser printer mv. Desuden ældre historisk kassebord, nyt og ældre kasseapparat, div. ophængte billeder og plakater. Fuld liste kan rekvireres ved forespørgsel.

Ønsker køber ikke at overtage lejemål af butikslokale, er det et aftalt vilkår, at boghandelen ryddes for bøger og det nævnte inventar senest 3 uger efter hammerslag på købers regning (evt. forlængelse kan aftales med sælger). Køber hæfter ikke for rydning af øvrige effekter og bærer ikke nogen forpligtelse, hvad angår lejemålet i øvrigt.

Nuværende ejer står gerne til rådighed i forbindelse med overdragelse.

Dette emne handles i fuldmoms

Forretningsnavn, telefonnummer og mailadresse indgår som en del af handlen.

Eftersyn: Aftale om fremvisning samt øvrige spørgsmål, kontakt venligst Lærke Bøgh på tlf 88181217 eller på email lb@bruun-rasmussen.dk

Køsters Motorboghandel, 7. september 2018

Vur­dering

1.000.000–1.500.000 DKK

Hammerslag