Vasily Yakovlevich Grachev (f. Rusland 1831, d. sst. 1905)
Russisk skulptur af forgyldt bronze forestillende en soldat, der skyder i ly af sin hest. Sign. Grachev (med kyrilliske bogstaver). C. F. Woerffel Bronzestøberi i Skt. Petersborg. L. 21,5.
Proveniens: Den danske generalløjtnant Jacob Frederik Marius Ernst (1820–1897). J. F. M. Ernst opholdt sig fra november 1855 til februar 1856 ved Sevastopol for at følge Krimkrigen (1853–1856). I forbindelse med sit ophold i Rusland erhvervede han nærværende skulptur. Herefter i lige linie til nuværende danske ejer, som er generalløjtnant J. F. M. Ernsts tipoldebarn.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt russian@bruun-rasmussen.dk
Russisk kunst og ikoner, 8. juni 2018