2422/123
Kinesisk figur af kobber repoussé i form af embedsmand siddende på trone med scepter i hånden, med rester af forgyldning. 17. årh. Vægt 452 g. H. 15,5 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Få huller og revner samt indtryk på base. Reparerede hænder.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. maj 2024
Vurdering
Hammerslag