2326/​18

Russisk vodkakop af sølv, graveret med bladranke. Tilsyneladende ej mesterstemplet, årsmærke 173?, Moskva bymærke 1733–1741. H. 4,5 cm.

Svensk barokform bæger af sølv. Mester Johan Georg Swebilius i Linköping 1874–1911. H. 6,5 cm.

Skandinavisk barokform brudebæger af sølv. Tilsyneladende ustemplet. 19. årh.s slutning. H. 11 cm.

Margrethebæger af sterlingsølv, indvendig forgyldt, graveret med Arveprinsesse Caroline-Mathilde af Danmarks kronede monogram. Mester A. Michelsen i København 1927. H. 8,5 cm.

Margrethebæger af sølv, indvendig forgyldt, graveret med Prinsesse Elisabeth af Danmarks kronede monogram. Mester J. Holm i København 1935. H. 6,5 cm.

Samlet vægt 520 g. (5).

Proveniens: Kong Christian X (1870–1947) og Dronning Alexandrine af Danmark (1879–1952), deres kongelige residens Sorgenfri Slot; herefter deres søn og svigerdatter, Arveprins Knud (1900–1976) og Arveprinsesse Caroline-Mathilde af Danmark (1912–1995), deres kongelige residens Sorgenfri Slot; hernæst deres datter, Prinsesse Elisabeth til Danmark (1935–2018). Før hendes død overgik de til privateje, hvilket det har været indtil i dag.

Den russiske vodkakop stammer fra Dronning Alexandrine af Danmarks mor, Storfyrstinde Anastasia Mikhailovna af Rusland; det svenske barokform bæger stammer fra Kong Christian X af Danmarks mor, Dronning Lovisa af Danmark; det skandinaviske barokform brudebæger stammer fra Kong Christian X af Danmarks far, Kong Frederik VIII af Danmark; det ene Margrethebæger stammer fra Arveprinsesse Caroline-Mathilde af Danmark; det andet Margrethebæger stammer fra Prinsesse Elisabeth af Danmark.

Fremstår med alders- og brugsslitage i forskellig grad, inklusive buler og mærker på to først-nævnte, ir på tredie-nævnte og indgravering i bund samt minimal på de to sidst-nævnte.

Ældre malerier, møbler og varia, 26. juni 2023

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

3.200 DKK

3.200 DKK
3.000 DKK