2424/827
Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)
Serveringsbakke og papirkurv af sortlakeret metal. Greb beviklet med spanskrørsflet. Udført hos Torben Ørslov & Co. Papirkurv: H. 34. L. 28,5. B. 22. Bakke: L. 45. B. 31,5. (2)
Litteratur: “Bygge og Bo”. Hæfte 3, 1955, s. 7.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Nogle buler. Papirkurv med manglende flet.
Moderne kunst og design, 11. juni 2024
Vurdering
Hammerslag