2446/867
Kay Bojesen (f. København 1886, d. Gentofte 1958)
Abe, bjørn og “Hunden Tim”. Tre figurer af teak, limbatræ og eg. Abe og bjørn stemplet Kay Bojesen, Denmark, Copyright. “Hunden Tim” udført og stemplet hos Kay Bojesen Design, Copyright. H. hhv. 7, 15,5 og 20. (3)
Brugsslitage. Ridser og mærker. “Hunden Tim” med nogle skjolder på ben.
Vurdering
1031296 |