2139/867
Charles Eames (f. 1907, d. 1978)
Ray Eames (f. 1912, d. 1988)
“DSR”. Et sæt på seks skalstole med stel af forkromet stål. Sæde samt ryg af blå polypropylen. Formgivet 1950. Udført og stemplet hos Vitra. (6)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 28. september 2021
Vurdering
Hammerslag
17 bud